Günlük Hayatta Yapay Zeka!

Günlük hayatta yapay Zeka dünyayı değiştiriyor. Birkaç yıl içinde kullandığımız bütün teknolojiler kıyısından köşesinden de olsa yapay zekaya bulaşmış olacak. Yaşam stilimiz, iş hayatımız, sosyal hayatımız ve yaşadığımız dünyayı etkileyen önemli değişimlere uğrayacak. İşte bu yüzden yapay zekayı tanımakta fayda var. Örneğin otonom araçlar. Henüz tamamen otonom bir araç olmasa da önümüzdeki birkaç yıl içinde bunun gerçek olacağını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda trafik kazaları minimalize olacak ve buna bağlı olarak ölümler ve yaralanmalar azalacak, engeli olan insanların yolculukları kolaylaşacak, vakti az olanlar için trafikte yeni bir vakit açıkları oluşacak ve bunlar gibi bir sürü kolaylık getirecek. Öte yandan şoförlük yaparak ekmek yiyen insanlarda işsiz kalacak. 2012′ den bu yana yapay zeka alanına 15 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı ve hemen hemen her sektörde yapay zeka alanında ciddi yatırımlar ve çalışmalar sürüyor. Peki yapay zekanın günlük hayatta kullanımı nasıl?

Sohbet Robotları

Yapay zeka denilince insan gibi konuşabilen makineler ilk akla gelen programlardır(siri vb…). Bunun için metin ve ses olarak insan dilinin analiz edilip konuşma desenlerinin ortaya çıkarılması gerekir. Yapay zekaya sahip konuşma yazılımları olarak adlandırılabilecek sohbet robotları çeşitli mesajlaşma uygulamalarına bütünleşik kullanılıyor. Bu tür yazılımlar sohbet robotları yanı sıra Alexa gibi akıllı ev cihazları, akıllı saatler gibi teknolojik ürünlerde de kullanılıyor.

 

Sohbet robotları özellikle müşteri ilişkileri yönetiminde ve destek hatlarında kullanılıyorlar ve tecrübesi yüksek olan yazılımcılarla çalışılırsa son derece başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Otomobil

Yapay zekanın en belirgin olacağı alanlardan biri ise otomobil sektörü. Otomobillerin sürücü olmadan otonom halde hareket etmesi trafik kazalarının azalması, yolculuk ve taşıma maliyetlerinin düşmesi, yolculuk sürelerinin azalması gibi bir çok fayda sağlaması öngörülüyor. Bu alanda tesla başı çekse de hemen hemen tüm otomobil firmaları, Uber gibi araç paylaşım firmaları otonom sürüş konusunda yoğun olarak çalışıyor.

Otonom sürüşün beş düzeyi var ve birçok otomobil firması 4 ve 5.düzeye ulaşmak için çok büyük çaba sarf ediyor.

Düzey 1: Temel düzeyde direksiyon kontrolü ve hızlanma gibi işlevler bilgisayar tarafından gerçekleştirilebiliyor fakat aracın kontrolü hala sürücüde.

Düzey 2: Kısa süreli de olsa bilgisayarın, sürücünün aynı anda hem direksiyondan hem de pedallardan elini ve ayağını çekebileceği kadar aracı kontrol etme yeteneğine sahiptir. Sürücu yine de aracı devralmak için tetikte beklemelidir. Bu özelliğe sahip araçlara yarı-otonom araçlar denir. Audi Traffic Jam Assist, Cadillac Super Cruise, Mercedes-Benz Driver Assistance Systems, Tesla Autopilot, Volvo Pilot Assist  gibi araç bilgisayarları çoğu bu düzeydedir.

yapay zeka günlük hayat alexa siri otonom araçlar tesla otomobil tarım oyun ai

Düzey 3: Bu düzeyde sürücü uygun yol koşullarında aracın sürüşünü tamamen bilgisayara bırakabilir. Tetikte beklemeye gerek olmasa bile acil bir durumda sürüşü devralması gerekir.

Düzey 4: Yolculuk boyunca bütün işlevleri bilgisayar üstlenir. Sürüş tamamiyle otonomdur Bu düzeyde sürücünün bazı durumlarda otomobili kontrol etmesi gerekir. Örneğin özel yol koşullarında ya da belirlenen rotanın dışında kalan bir bölgede.

Düzey 5: Her koşulda sürücünün yerini bilgisayar alır ve tam otonom bir sürüş sağlanır.

Oyun

Oyun denilince yapay zekanın satranç ya da go oyununda dünya şampiyonlarını yenmesi aklınıza gelebilir fakat oyunları optimize etmek ve daha eğlenceli hale getirmek gibi görevleride var ve günlük hayatta yapay zeka yazılımları oyunlarda da sıkça karşımıza çıkıyor.

Mobalytics  yapay zeka ile bilgisayar oyuncularının performanslarını ölçen ve oynadıkları oyunda nasıl daha başarılı olabileceklerini dair önerilerde bulunan bir yazılım. Oyun sırasında oyuncunun verileri yazılım tarafından kaydediliyor ve oyun sonrasında analiz ediliyor. Ardından oyun sırasında oyuncunun yaptığı hatalar, takım oyunu ve savaş gibi başlıklardaki performansı geliştirmeye yönelik öneriler sunuyor. Bir de oyuncunun geçmiş performansıyla ilgili karşılaştırmalarda yapıyor.

Sayısal spor olarak adlandırılan ve her geçen gün daha da gelişen e-spor sektörü yapay zekanın bu yönde kullanılmasıyla daha da rekabetçi bir hal alması gerekiyor.

Bir önceki yazımızda Yapay zeka nedir onu açıklamıştık buradan o yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bilim teknik

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yanıtlar

  1. MuhasebeciS dedi ki:

    Harika bir site olmuş. Özellikle Teknoloji bölümü👍

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.